Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wejherowskie Centrum Kultury zakończyło realizację zadania pn. „Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego”. Jego zwieńczeniem jest wspaniała wystawa prac powstałych w ramach projektu.

Data publikacji: 2023-01-02, Data modyfikacji: 2023-01-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Wejherowskie Centrum Kultury zakończyło realizację zadania pn. „Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego”. Jego zwieńczeniem jest wspaniała wystawa prac powstałych w ramach projektu.

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy jedną z nielicznych twórczyń ludowych, które zajmują się haftem wejherowskim. Pani Barbara Jaedtka – Walaszkowska to niekwestionowana mistrzyni w tej dziedzinie. Z prawdziwą pasją przekazała uczestniczkom wiedzę na temat specyfiki wejherowskiego haftu.

Nadrzędnym celem realizowanego zadania było wspieranie procesu międzypokoleniowego przekazu umiejętności w obrębie wspólnoty kulturowej. Bardzo cieszymy się, że udało nam się znaleźć osobę, która kultywuje ten wspaniały haft i z niezwykłym zaangażowaniem potrafi o nim opowiadać, a także dzielić się praktycznymi umiejętnościami. – podkreśla Natalia Zacharek z Działu Projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.  

Uczestnicy warsztatów poznawali bowiem w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy tajniki żmudnego wykonywania haftu wejherowskiego. Warsztaty trwały od lipca do grudnia 2022 roku.

Pani Barbara od lat zajmuje się popularyzacją tej ginącej profesji. Jej doświadczenie sięga dzieciństwa, ale oficjalnie haftem kaszubskim zajęła się od czasu ukończenia kursu -
w czerwcu 2015 r.  Naukę realizowała pod czujnym i wymagającym okiem twórczyni ludowej - Wandy Mironkiewicz. Od tego czasu brała udział w licznych konkursach hafciarskich. Jej umiejętności wielokrotnie nagradzano. Szczególnym uznaniem cieszyły się prace inspirowane dziełami Franciszki Majkowskiej. Artystka jednocześnie kształciła się, doskonaląc wybrane elementów haftu kaszubskiego.

Szkoła wejherowskiego haftu kaszubskiego uznawana jest, obok słupskiej i gdańskiej, za jedną z młodszych. Powstała w 1957 roku z inicjatywy Franciszki Majkowskiej. Siostra działacza kaszubskiego oraz pisarza – Aleksandra Majkowskiego zaproponowała własne wzornictwo. Wyróżniało się ono na tle pozostałych szkół przewagą czerwonych i żółtych barw. Dodano także nowe motywy kwiatowe, takie jak: dalia, chryzantema, groszek, bez, aster, pąki hiacyntu czy kąkol. Haft reprezentujący szkołę wejherowską jest wyraźnie „cięższy” niż żukowski. Widoczne jest także podobieństwo do szkoły wdzydzkiej. W kolorystyce pojawia się więcej czerwieni i żółci.

W efekcie, zrealizowanych w Filharmonii Kaszubskiej, zajęć hafciarskich, powstał patchworkowy żagiel, prezentujący prace uczestniczek. Haft kaszubski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów materialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza. Niestety depozytariuszy tej zanikającej sztuki jest coraz mniej. Mamy nadzieję, ze dzięki udziałowi
w projekcie oraz prezentacji ich prac, haft wejherowski zyska na popularności nie tylko wśród uczestniczek projektu.

Prezentowana w foyer  filharmonii wystawa dostępna będzie dla odbiorców do połowy stycznia 2023 roku.

Zadanie pn. Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

, Źródło artykułu: Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    wejherowski

    Powiat wejherowski - powiat w północnym rejonie Polski, w województwie pomorskim, z siedzibą w Wejherowie. Przynależą do niego gminy: Reda, Rumia, Wejherowo (gmina miejska), Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Wejherowo (gmina wiejska). To najbardziej zaludniony powiat województwa i siódmy pod tym względem w skali kraju. Mieszka tu 207 tys. mieszkańców.

    Turyści będą tu mieli niepowtarzalną szansę na poznanie kultury i zwyczajów kaszubskich. Powiat w znacznej części jest zamieszkany właśnie przez tę ludność. Latem można tu jeździć konno, bryczką lub ruszyć rowerem na wycieczkę poznawczą, a zimą poszalejemy na łyżwach i nartach. Zabytki, które warto tu zobaczyć to: latarnia w Stilo, Kalwaria Wejherowska, klasztor oo. Reformatorów zbudowany w latach 1648-1651 oraz zespoły pałacowo-parkowe w Godętowie, a to nie wszystko.

    Na ziemie powiatu prowadzą droga krajowa nr 6 i te wojewódzkie o numerach 100, 213, 216, 218 i 224.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola