Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”

Data publikacji: 2022-06-10, Data modyfikacji: 2022-06-12
A A AWydrukDrukuj  
 
„Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”

 

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna możliwe będzie zrealizowanie całego szeregu interesujących przedsięwzięć.

Podstawowym celem projektu jest organizacja działań edukacyjno-animacyjnych, pobudzających kreatywność i twórczość uczestników wszystkich grup wiekowych i społecznych. Organizatorzy chcą skłonić do refleksji nad malarskim piewcą regionu i jego twórczością. Ma ona stanowić inspirację do powstania własnych dzieł. Przede wszystkim zaś projekt ma przybliżyć malarski dorobek Mariana Mokwy w wielu, także eksperymentalnych formach artystycznych. Prezentacja rezultatów stanowić będzie zaś impuls do pogłębiania wiadomości zarówno o samym twórcy, jak i o nadmorskim dziedzictwie kulturowym.

Na uwagę zasługuje z pewnością niezwykle szeroka grupa docelowa projektu. Nie opiera się ona bowiem wyłącznie na uczniach wejherowskich szkół. Prezentowane w Filharmonii Kaszubskiej wystawy, będące pokłosiem projektu z pewnością zainteresują zarówno młodzież, dorosłych, jak i seniorów.

Cykl działań rozpoczął się od przekazania szkołom materiałów edukacyjnych dotyczących malarza i jego twórczości. Ogłoszony został również konkurs malarski dla uczniów.         
Odbędą się także niezwykle interesujące warsztaty multimedialne, które w nieszablonowy sposób przybliżą dokonania malarza. Motywy jego twórczości stanowić będą również inspirację do realizowanych w Filharmonii Kaszubskiej zajęć graficznych.  Olbrzymią popularnością i zainteresowaniem cieszą się ogłaszane przez Wejherowskie Centrum Kultury warsztaty malarskie. Nie mogło zatem zabraknąć ich i teraz. Młodzi artyści będą mogli doskonalić swój talent w zakresie akwareli i malarstwa olejnego. Zaskoczeniem mogą zaś okazać się warsztaty dla najmłodszych z wykonywania stempli związanych z morzem. To nieczęsto spotykana forma twórczości, która z pewnością okaże się znakomitą okazją do wyzwolenia pokładów kreatywności.

Nie sposób mówić o twórczości malarskiej nie prezentując samych dzieł artysty. Od połowy października w galerii Filharmonii Kaszubskiej prezentowana będzie wystawa dzieł Mariana Mokwy, który określany jest mianem ,jednego z najwybitniejszych kaszubskich marynistów XX wieku. W niemal całej twórczości koncentrował się na promocji wybrzeża oraz społeczności Kaszubów - mało znanej w Polsce początków XX w.

Działania związane z projektem włączają się tematycznie w obchody związane z jubileuszami: stuleciem powstania portu w Gdyni oraz XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, której Wejherowskie Centrum Kultury jest organizatorem.

Polska marynistyka nie cieszy się współcześnie szczególną popularnością. Niesłusznie! Twórczość Mariana Mokwy jest fascynująca, a prace malarskie zachwycające. Zespół Wejherowskiego Centrum Kultury dołoży więc starań, by  szczególnie wśród dzieci i młodzieży wiedza o twórczości artysty była znacznie większa i bardziej powszechna.

Zamierzamy wesprzeć ich edukację w tym zakresie poprzez kreatywne prelekcje, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Jesteśmy przekonani, że wystarczy podać wiedzę w nieszablonowy sposób, by zainteresować młodzież! Dołożymy więc wszelkich starań, by przygotowywane przez nas zajęcia nie były nudne, a pozwalały na uruchomienie pokładów kreatywności i zachęcały do tworzenia we własnym zakresie. – podkreśla Anna Pobłocka – kierownik działu projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.

Wszystkim działaniom artystycznym przyświecać będzie wspólny cel. Uczestnicy, podążając śladami Mokwy starać się będą zdefiniować własną tożsamość i poszukiwać odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy jako mieszkańcy Pomorza? Co oznaczało mieszkanie nad morzem dawniej, a co dzisiaj?

Wystawa multimedialna, która powstanie w ramach warsztatów również opowiadać będzie o twórczości i działaniu kaszubskiego marynisty. Dzięki zaprezentowaniu jej w szkołach podstawowych w regionie z pewnością uda się dotrzeć do świadomości wielu młodych ludzi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

, Źródło artykułu: Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    wejherowski

    Powiat wejherowski - powiat w północnym rejonie Polski, w województwie pomorskim, z siedzibą w Wejherowie. Przynależą do niego gminy: Reda, Rumia, Wejherowo (gmina miejska), Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Wejherowo (gmina wiejska). To najbardziej zaludniony powiat województwa i siódmy pod tym względem w skali kraju. Mieszka tu 207 tys. mieszkańców.

    Turyści będą tu mieli niepowtarzalną szansę na poznanie kultury i zwyczajów kaszubskich. Powiat w znacznej części jest zamieszkany właśnie przez tę ludność. Latem można tu jeździć konno, bryczką lub ruszyć rowerem na wycieczkę poznawczą, a zimą poszalejemy na łyżwach i nartach. Zabytki, które warto tu zobaczyć to: latarnia w Stilo, Kalwaria Wejherowska, klasztor oo. Reformatorów zbudowany w latach 1648-1651 oraz zespoły pałacowo-parkowe w Godętowie, a to nie wszystko.

    Na ziemie powiatu prowadzą droga krajowa nr 6 i te wojewódzkie o numerach 100, 213, 216, 218 i 224.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola